• natro.com Data Center Data Center    natro.com Network    Araçlar   
  Tier 2+ standartlarında veri merkezi. Uptime Instute tarafından belirlenmiş standartlara göre Çizgi Telekomünikasyon A.Ş Veri Merkezi, tek hat üzerinden beslenen elektrik ve soğutma alt yapısı, yedekli enerji, soğutma, aktif network ekipmanlarıyla yılda 22 saatten az kesinti garantisi verebilmektedir.
  Data Center Lokasyonu ve Bina özellikleri
  Çizgi Telekomünikasyon A.Ş Data Center, İstanbul'un merkezi olarak kabul edilen Şişli ilçesinde faaliyet vermektedir. Tüm toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Atatürk havalimanına uzaklığı 25 km dir. Şişli - Esentepe bölgesi deprem riski düşük olan bölgelerden birisidir. Ayrıca veri merkezinin bulunduğu binanın yapı türü betonarmedir ve Afet bölgelerinde yapılacak yapılar hakkındaki yönetmeliğe uygun inşa edilmiştir.Yapılan testler sonucunda taşıma kapasitesi minimum 500 kg/m2 şeklinde belirlenmiştir. Şişli bölgesinin enerji ve telekomünikasyon altyapısı tamamlanmıştır ve yakın çevrede bulunan hastaneler, alışveriş merkezleri, finans kurumları ve plazalar sebebiyle kesintisizlik konusunda öncelikli bölgelerdendir.
  Bina İnşaat Türü : Betonarme Toplu taşıma araçlarına Uzaklığı : 200 m
  İnşaat Yılı : 2005 Toplam İşletme Alanı : 1200 m2
  Taşıma Kapasitesi: 0,50+ ton/m2 Veri merkezi alanı : 400 m2
  Tavan Yüksekliği : 300 cm Ofis Alanı : 600 m2
  Havaalanı Uzaklığı : 30 km Sosyal tesis alanı : 200 m2
  Data Center tasarımı ve kapasitesi
  Çizgi Telekomünikasyon A.Ş veri merkezi iki farklı iklimlendirme tipi model alınarak tasarlanmıştır. Veri merkezinin bir bölümü ortam soğutma modelinde çalışacak şekilde yapılandırılmıştır. Bir diğer bölüm ise sıcak-soğuk koridor modeline sadık kalınarak dizayn edilmiştir. Her iki bölümde de 300mm yükseltilmiş döşeme ile kabinlerin zeminden yükseltilmesi yapılmıştır. Kablo lama yükseltilmiş döşeme altından tavalarla, iklimlendirme sisteminin performansını etkilemeyecek şekilde yapılandırılmıştır.Kabinler ve raflar deprem riskine karşılık sabitlenmiştir.Çizgi Telekomünikasyon A.Ş veri merkezinin kapasite değerleri aşağıdaki gibidir.
  Toplam veri merkezi alanı : 400 m2
  Datacenter kabin kapasitesi : 100 Kabin
  Sunucu kapasitesi : 2000+ Adet
  Enerji Altyapısı
  Çizgi Telekomünikasyon A.Ş veri merkezi enerjisini direk şube (kendine özel kablo altyapısı) üzerinden en yakın alçak gerilim trafosundan sağlamaktadır. Veri merkezine özel topraklama altyapısı kurulmuş ve sertifikasyonu yapılmıştır. n+1 modeliyle yedeklenmiş kesintisiz güç kaynakları(ups) tam kapasitede minimum 20 dakika akü desteğine sahiptir. Aynı şekilde yedekli jeneratör altyapısı, 2 tonluk yedek toplamda 3 tonluk hazır yakıtıyla minimum 7 günlük kesintisiz enerji desteği sağlayabilmektedir.
  Direkt şube alçak gerilim trafo bağlantısı.
  n+1 yedekli güç kaynaklarıyla kesintisiz enerji .
  Tam kapasitede min. 20 dk. yetecek akü desteği.
  Yedekli jeneratör altyapısı.
  Yakıt tankı 3 ton /(ortalama 7 gün)
  Soğutma ve iklimlendirme sistemleri
  Veri merkezi soğutma konusunda maksimum verimlilik sağlamak için iki farklı modelde birbirinden izole tasarlanmıştır. Bunlar ortam soğutma ve sıcak-soğuk koridor modelleridir. Her iki modelde de yedekli yapı baz alınmıştır.Hassas soğutma cihazları olarak veri merkezlerinde en çok tercih edilen Hiross marka cihazlar kullanılmaktadır. Toplamda 1 milyon BTU soğutma kapasitesi mevcuttur. Ayrıca temiz hava fan altyapısı acil durum yedeği olarak projelendirilmiştir.
  Aktif soğurma kapasitesi : 1.000.000 BTU - 2 KW/m2
  Güvenlik
  Bina içi ve bina dışı güvenlik 22 noktadan sürekli izlenen kapalı devre kamera sistemleri, veri merkezi girişinde iki aşamalı kart ve parmak izli giriş kapılarının yanı sıra veri merkezi girişinde hareket algılayıcılı alarm sistemleri konuşlandırılmıştır. Ayrıca veri merkezinin çeşitli noktalarında su basmalarını algılayacak sensorlar ve ortam durumunu düzenli takip edebilmek için ısı ve nem algılayıcıları mevcuttur.
  Yangın Önleme Sistemleri
  Yangın söndürme sistemlerinde FM200 gazlı sistemler tercih edilmiştir. FM200, yangını %80 kimyasal etki, %20 de iletken olmayan buhar ile söndürmektedir, bu nedenle elektriksel sistemleri etkilememektedir. FM200 gazı odaya yayıldığında, oksijen oranı personelin odada bulunabileceği düzeydedir.
  Telekomünikasyon Altyapısı
  natro.com omurgasının internet erişimi Ttnet, Superonline ve Borusan Telekom Metro Ethernet şebekeleri üzerinden sağlanmaktadır. Tüm aktif network altyapısı, barındırma hizmeti ön planda tutularak tasarlanmış ve desteklenmiştir.
  Türk Telekom Gayrettepe ile Mecidiyeköy Data Merkezimiz arasında 10 Gbit/sec kapasiteli fiber optik bağlantı bulunmaktadır. Aynı şekilde Superonline ve Borusan Telekom omurga merkezlerine yine yedekli 10 Gbit/sec kapasitede fiber optik bağlantı aktif olarak çalışmaktadır.
  Ayrıca Türkiye'de faaliyet gösteren diğer tüm büyük servis sağlayıcılarla Superonline fiber omurgası üzerinden peering bağlantıları aktifleştirilmiştir.